GidgetSucks

Of Nothing In Particular
roanoak13:

gidgetsucks:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


If you want to eat “cheap” and healthy, eat local, seasonal veggies.  You can’t expect “cheap” when you purchase veggies that had to be transported from who knows where..

But for a lot of people, especially in large cities or harsh climates, there is no local supply.

Obviously location plays a big role in supply.  If you live in harsh environments, such as very cold winters or extremely hot deserts, finding locally grown produce might be more of a challenge.  But there is always a cheaper alternative.  Buying things like grapes and pineapple is a luxury purchase, unless you live in grape country or tropical-like climates.  But things like Apples, oranges, pears, etc, can be cheap, if it’s in season.  However, with enough research, you’d be surprised what you can find, whether a produce delivery service or from a chain grocer. Good luck.

roanoak13:

gidgetsucks:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

If you want to eat “cheap” and healthy, eat local, seasonal veggies. You can’t expect “cheap” when you purchase veggies that had to be transported from who knows where..

But for a lot of people, especially in large cities or harsh climates, there is no local supply.

Obviously location plays a big role in supply. If you live in harsh environments, such as very cold winters or extremely hot deserts, finding locally grown produce might be more of a challenge. But there is always a cheaper alternative. Buying things like grapes and pineapple is a luxury purchase, unless you live in grape country or tropical-like climates. But things like Apples, oranges, pears, etc, can be cheap, if it’s in season. However, with enough research, you’d be surprised what you can find, whether a produce delivery service or from a chain grocer. Good luck.

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


If you want to eat “cheap” and healthy, eat local, seasonal veggies.  You can’t expect “cheap” when you purchase veggies that had to be transported from who knows where..

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

If you want to eat “cheap” and healthy, eat local, seasonal veggies. You can’t expect “cheap” when you purchase veggies that had to be transported from who knows where..

(via meefling)

Anonymous asked: Hi Carolina! According to Hunter Burgan (Bassist of AFI and famous Vegan)- it's national hug a Vegan day! So... Hug! :) I hope your school year is going well!

Hugs for you too!

Happy Hug a Vegan Day!

(However, it was on Friday :-/)

Slowpoke tails

Earlier this year I attended a convention, possibly an anime convention. I was given a slowpoke tail from a Team Rocket group.

So here’s the thing:
MY CAT LOVES IT! It’s his favorite thing. I NEED more! Does anyone know where I can get my hands on more, or even how to contact the group?

If anyone has any info, you can message me or comment. Thanks for reading :)

auntemame asked: What's a good vegan recipe for the whole family to devour? (OMNOMNOMNOMNOM)

Depends, are these family members mostly carnivores? Or do they enjoy their veggies as well? A safe bet would be a stir-fry or even some coconut curry. Tofu would be a great protein substitute in both of these. If you are feeling courageous you can make vegan lasagna :). So message me more info and I can help you out! Meals do depend on who will be eating it, if you know your critics you are more likely to satisfy their bellies!

morganumbra asked: My dad named our new puppy gidget, and I wondered where you got the name from? he got it from the 60's show.

I did too.